Dzień Świadomości Jąkania

logopeda warszawa

Powszechnie wiadomo, choć prawda ta w obecnych czasach jest niestety zapominana, że nic tak dobrze nie działa na strach i uprzedzenia, jak wiedza.

Tą prawdą kierowali się zapewnie autorzy międzynarodowych dni poświęconych różnorodnym problemom. Taki dzień to w zamierzeniu autorów szansa na to by zwrócić uwagę na pewne zjawiska i podzielić się dostępną wiedzą.
Nowa Encyklopedia Powszechna definiuje wiedzę następująco: „wiedza to ogół wiarygodnych informacji wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”. A więc podsumowując, chodzi o to, by wiedza pomagała zmieniać pewne, nie zawsze prawdziwe, przekonania, czego konsekwencją byłaby zmiana przekonań, postaw, a w ślad za tym zachowań.

Jąkanie ma także swój dzień. Otóż corocznie w dniu 22 października ma miejsce Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. Obserwując go zarówno od „wewnątrz”, jak i z „zewnątrz”, widzę, że wiele dobrego już zdziałał.
No coż, nie on sam,a le jak mówią „ziarnko do ziarnka …….”

Naukowa wiedza na temat jąkania zaczyna się przebijać, a „ramię w ramię” z nią mają miejsce niezwykłe wydarzenia, jak choćby i to, w którym miałam przyjemność uczestniczyć.

Otóż odbyła się w Krakowie konferencja: Życie z zacięciem” i jak to z dobrymi rzeczami bywa miała kilka odsłon.
Pierwszą z nich była część konferencyjna. Organizatorzy zadbali o to by oddać głoś zarówno naukowcom (będącymi również doskonałymi praktykami), klinicystom,a także osobom jąkającym się.
W ostatniej części miała miejsce oficjalna premiera niezwykłej książki pt : „Życie z zacięciem”. Integralny przewodnik po jąkaniu. Mój kolejny wpis jej właśnie poświęcę,. Nawet nie wiecie, jaka to frajda, gdy znacie osobiście wielu spośród autorów i prosicie o autograf na własnym egzemplarzu.

Atmosfera, co podkreślali uczestnicy była bardzo serdeczna, a ja cieszę się że mogłam być częścią tego wyjątkowego wydarzenia.

Jeżeli o czymś nie wiem, to proszę informujcie. Chętnie rozważę udział.:)