Przed nami kolejny Światowy Dzień Osób Jąkających (się). Obchodzony 22 października, ustanowiony został w lipcu 1998roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się ( ISA) podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA), po to by: „zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę problemu, jakim jest jąkanie oraz jego skomplikowaną materię”.
Coroczne obchody odbywają się pod innym hasłem. Tegoroczne: “Jąkający wspierają się wzajemnie“ i nie ograniczają się tylko do tego jednego dnia, ale w wielu zakątkach świata trwają właściwie przez cały październik. Składają się na nie spotkania, warsztaty, konferencje poświęcone jąkaniu. Z każdym rokiem rozmach organizacyjny jest coraz większy. internet piracy statistics Ponadto specjaliści zajmujący się jąkaniem wypowiadają się w tym czasie w mediach. A wszystko to po to, by jak najwięcej mówić o jąkaniu. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że kampanie społeczne, dni poświęcone konkretnym problemom, akcje medialne pomagają, jak się to teraz mówi: “odtabuizować“ dany problem.
Myślę, że nadszedł już najwyższy czas, aby rozpocząć proces łamania pokutujących, krzywdzących, nieprawdziwych stereotypów dotyczących osób jąkających się. W czym ogłoszony przed 15 laty Światowy Dzień Osób Jąkających się ma na pewno swoje istotne miejsce.